Dlaczego warto zadbać o rynny przed zimą.

2010.10.21

Dlaczego warto zadbać o rynny przed zimą.

Konserwację rynien najlepiej przeprowadzać dwa razy do roku tj. wiosną, w celu wykrycia ewentualnych szkód powstałych w czasie zimy oraz jesienią, by przygotować je do nasilonych opadów atmosferycznych. Powinna ona polegać na wyczyszczeniu rynien z zalegających w nich liści, gałązek, piasku, itp. i sprawdzeniu ich szczelności oraz drożności rur spustowych.
Okresowemu czyszczeniu powinny być poddawane także rynny z założonymi siatkami ochronnymi, ponieważ zatrzymują one jedynie większe przedmioty takie jak liście, a przepuszczają m.in. igliwie. Należy pamiętać o tym, że do usuwania zalegających w rurach zanieczyszczeń nie należy używać ostrych narzędzi, które mogą spowodować powstanie mikrouszkodzeń w materii rynny.
Pamiętajmy o tym, że brak należytej dbałości o orynnowanie budynku może się na nas szybko zemścić. Woda z nieszczelnej bądź zapchanej rynny czy też rury spustowej spływa po elewacji budynku i nie tylko ją niszczy tworząc brudne zacieki, ale także daje możliwość przedostawania się wilgoci do wewnątrz, co skutkuje powstawaniem zagrzybienia. Natomiast liście i inne przedmioty zalegające w rynnach mogą zimą stać się przyczyną zatorów lodowych i w efekcie rozsadzenia rur.

Jeśli chcemy uniknąć konieczności przeprowadzenia wiosną kosztownych prac remontowych, pamiętajmy o sprawdzeniu systemu orynnowania naszego budynku.