Błędy w eksploatacji mieszkań w sezonie grzewczym jako jedna z przyczyn powstawania wilgoci i zagrzybienia w lokalach.

2012.11.29

Błędy w eksploatacji mieszkań w sezonie grzewczym jako jedna z przyczyn powstawania wilgoci i zagrzybienia w lokalach.

W ostatnich latach coraz więcej osób boryka się z problemem wilgoci oraz zagrzybienia w mieszkaniach. Intensyfikację problemu można zaobserwować w okresie wiosennym wskutek niewłaściwej eksploatacji lokalu w trakcie zimowego sezonu grzewczego.

W okresie zimowych mrozów każdy z nas stara się odpowiednio ogrzać swoje mieszkanie nie generując dużych kosztów. Niestety działania podejmowane w celach oszczędnościowych mogą zaszkodzić nie tylko materii budynku, lecz także samym lokatorom.

Do najczęstszych błędów należy niedogrzewanie mieszkań oraz uszczelnianie wentylacji. Zbyt niska temperatura powietrza oraz jego zaburzona cyrkulacja prowadzą do osadzania się wilgoci na ścianach, suficie, oknach, a nawet meblach w lokalu. Wilgoć w mieszkaniu powstaje z pary wodnej, której źródłem są sami mieszkańcy oraz wykonywane przez nich codzienne czynności, takie jak: gotowanie, zmywanie naczyń, kąpiele czy suszenie bielizny. W optymalnych warunkach poziom wilgoci powinien oscylować w granicach 40-50%. Gdy para wodna nie znajduje ujścia, skrapla się i nadmierna wilgoć osiada, stanowiąc doskonałą pożywkę dla grzybów i bakterii chorobotwórczych.  Dlatego tak ważne jest zapewnienie prawidłowej wentylacji pomieszczeń. Błędem jest dążenie do zapewnienia w nich prawie hermetycznych warunków. Należy pamiętać także o tym, że zbytnie obniżenie temperatury w lokalu spowoduje zwiększenie kondensacji pary wodnej, która będzie skraplać się na najzimniejszych miejscach, czyli ścianach zewnętrznych budynku. Także utrzymywanie zbyt wysokiej temperatury nie jest wskazane, ponieważ zbyt duża różnica temperatur może spowodować przyjmowanie wilgoci przez ściany. Trzeba także wspomnieć, że skręcanie kaloryferów w ciągu dnia, gdy przebywamy poza domem, stwarza jedynie pozory oszczędności, ponieważ wieczorem będziemy potrzebować dużo więcej energii, by dogrzać wyziębione pomieszczenie. Dla uzyskania optymalnych warunków temperatura w mieszkaniu powinna wynosić 18-22o C.

W celu uniknięcia problemów z nadmierną wilgocią oraz spowodowanym nią zagrzybieniem, warto zastosować się do poniższych wskazówek:
• należy utrzymywać odpowiednią temperaturę we wszystkich pomieszczeniach, nadmiernie jej nie obniżać ani nie podwyższać;
• nie wolno doprowadzać do dużych wahań temperatury;
• nie należy zasłaniać w żaden sposób kratek wentylacyjnych;
• powinno się zadbać o rozszczelnienie okien;
• zalecane jest także krótkie, ale intensywne wietrzenie pomieszczeń.    

Pamiętajmy, iż nadmierna wilgoć i zagrzybienie wpływa szkodliwie nie tylko na stan techniczny budynku, ale także na zdrowie i samopoczucie jego mieszkańców.